Még sosem rendelkezett ekkora összeggel a befektetési alapjainkban.


Elon Musk szerint a 120 órás munkahét a megoldás mindenre - Igen, ez a háromszorosa a mostani rendszernek

2024 végére nemcsak a lakosság hitelállománya érte el a legmagasabb szintjét, hanem a háztartások életbiztosításokban és befektetési alapokban elhelyezett megtakarításai is rekordot döntöttek – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikáiból. Az új adatok alapján a hazai befektetési alapokban a kisbefektetők összesen 11 193,4 milliárd forintot helyeztek el, ami az utolsó hónapban 193 milliárd forintos növekedést jelent.

A háztartások egyre inkább külföldi alapokba fektetnek, és az utolsó, tavaly novemberi adatok alapján már 2335,6 milliárd forintot tartanak ilyen eszközökben. Ez azt jelenti, hogy a teljes lakossági befektetési alap-állomány már túllépheti a 13,5 ezer milliárd forintot. Ez a tendencia arra utal, hogy a háztartásoknál hamarosan több pénz lehet az alapokban, mint az állampapírokban. Különösen valószínű, hogy ez bekövetkezik, ha a közel 7000 milliárd forintos Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) állomány jelentős része a kamatfordulókat követően kikerül a befektetők kezéből, és nem állampapírba fektetik vissza - figyelmeztet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.

A hazai befektetési alapok teljes kezelt vagyona az év végén 22 832,7 milliárd forint volt. A zártvégű alapok vagyona 4920 milliárd forintra hízott, a nyílt végű alapoké 17 913 milliárd forinton tetőzött. Éves szinten több mint 25 százalékkal nőtt az alapok vagyona, ami részben a beáramlott tőkének, részben a tavalyi kiváló hozamoknak volt köszönhető.

Az alapok egyre több pénzt fektetnek be a külföldi piacokon. A nyílt végű alapok vagyonának több mint az egyharmada már külföldi eszközökben van. Jelenleg a nyílt végű befektetési alapok a vagyonuk alig 13,5 százalékát tartják magyar állampapírokban, sőt külföldi kötvényekben több pénzük van, mint magyar állampapírban. A vagyon több mint fele úgynevezett egyéb külföldi és hazai eszközben található, ezek lehetnek ingatlanok, árupiaci termékek, opciók is, illetve más alapok befektetési jegyei.

Az életbiztosítások terén tapasztalható tartalékok mennyisége 2024 végére történelmi magasságokba emelkedett. A klasszikus biztosítások és a befektetési egységhez kötött eszközalapok összesen 2855 milliárd forintot halmoztak fel, ami körülbelül 10%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ugyanakkor a biztosítók számára aggasztó lehet, hogy a hagyományos életbiztosítások tartaléka tavaly csökkent, mivel egyre kevesebb új szerződést kötnek, miközben a régi szerződések folyamatosan lejárnak. Az év végére a tartalék ismét a 700 milliárd forintos határ alá csökkent.

A unit linked alapok terjedése miatt jelentős növekedés figyelhető meg a tartalékokban; 2024 végére ezek összege elérte a 2160,9 milliárd forintot, ami 12%-os emelkedést jelent az előző évhez képest. A bővülés hátterében részben a beérkezett díjak állnak, de nem elhanyagolható a tőzsdék és kötvénypiacok kedvező teljesítménye sem. A biztosítók komoly szereplők az állampapírpiacon, december végén közel 1500 milliárd forintnyi magyar állampapírt, főként hosszabb lejáratú kötvényeket tartottak a portfóliójukban. Emellett a részvények és befektetési jegyek is jelentős részesedéssel bírnak a befektetéseik között, hiszen magyar és nemzetközi részvényekben és alapokban összesen több mint 2000 milliárd forintnyi biztosítói tőke állt rendelkezésre, amely nagyrészt a unit linked alapokból származik.

Az év végén a biztosítói tartalékok, beleértve a vagyonbiztosításokat is, összesen 3594 milliárd forintot tettek ki. Fontos megjegyezni, hogy a nem életbiztosítások tartalékai az év folyamán ingadoznak, mivel ezek nagymértékben függenek a díjfizetések beérkezésének időpontjától, valamint a kárkifizetések ütemezésétől. Emiatt ezek a tartalékok általában nem az év végén érik el a csúcsot, hanem inkább a második vagy harmadik negyedévben.

A bankbetétek összértéke 2024 végére szinte elérte a 2022. februárjában mért történelmi csúcsot, amikor is 13 500 milliárd forintra nőtt. Ezen a rekorddöntő hónapon 13 551,1 milliárd forint volt a háztartások bankszámláin, amely azóta is kiemelkedő értéknek számít. Ekkor kapták meg a gyerekes családok az szja-visszatérítést, amely az átlagjövedelem mértékéig terjedt, valamint ekkor érkeztek a bankszámlákra a fegyverpénzek és a 13. havi nyugdíj is.

A hatalmas lakossági betétállomány egy része a magas infláció következtében más befektetések felé terelődött, ami miatt másfél év alatt 11640 milliárd forintra csökkent a betétek összértéke. A kétszámjegyű kamatot kínáló PMÁP-ok kivezetését követően 2023 végén ismét növekedésnek indult a betétállomány, és a következő hónapokban új rekordok születhetnek. Ennek hátterében az inflációt követő állampapírok kiemelkedő hozamai, valamint a visszaváltott PMÁP-ok értékének egy része áll, amely ideiglenesen vagy akár tartósan is a bankszámlákra kerülhet lekötött betét formájában.

A Bank360.hu szakértői szerint decemberben még mindig megfigyelhető volt, hogy a bankoknál viszonylag alacsony a lekötött betétek száma: a teljes összeg a 2200 milliárd forintot sem haladta meg. Ennek ellenére néhány pénzintézet, például a Cetelem, vonzó kamatokat kínál a lekötésekre, hiszen hat hónapos lekötés esetén 6,25, míg egy éves lekötésnél 5,75 százalékot ajánl.

Related posts