Tízmilliós ígéretekkel vonzzák az orosz adósokat az ukrán frontra – aki túléli a megpróbáltatásokat, új kezdetre számíthat.
Vlagyimir Putyin szombaton aláírta azt az új rendeletet, amely elengedi az orosz hadsereghez csatlakozó önkéntesek tartozásait. Így azoknak, akik december 1. után írják alá a szerződésüket az orosz hadsereggel, maximum 10 millió rubel értékig (nagyjából 38 millió Ft) elengedik azokat a tartozásokat, amelyek miatt december 1-jéig eljárás indult nem fizetés miatt. Tehát a rendelet most azokat célozza, akik adósságspirálba kerültek, sok a tartozásuk, fizetni nem tudnak, de itt a semmiből érkezik a mentőöv a Kremlből: harcolj, és minden tartozásodat elfelejtünk, és ha túléled, tiszta lappal indulhatsz. 2022 nyarától már láttunk hasonló konstrukciót az elítéltek körében: menj harcolni, és minden bűnödet megbocsátunk.
Az oroszok egyre inkább eladósodottá váltak az elmúlt években. Az orosz központi bank adatai alapján 2023-ban több mint ötven millió ember rendelkezett hitelekkel - a 16 év feletti lakosság több mint 40 százaléka. Az RBK számításai szerint a negyedüknek több mint három hitele van, és minden tizediknek legalább öt. A lakossági tartozások állománya 2019 óta növekszik nagy mértékben, de a legnagyobb ugrás 2022-ben történt. Tavaly a hitelt felvevők száma 4,8 millió emberrel, és 11 százalékkal nőtt, a hitelállomány viszont közel húsz százalékkal emelkedett.
Az orosz parlament nyáron kidolgozott, majd Vlagyimir Putyin által szombaton jóváhagyott tartozás-elengedési intézkedés igen kényes témát érint, amely sokakat elgondolkodásra ösztönözhet. A hatóságok által felkínált feltételek a hadsereghez való csatlakozás esetén eddig is túl vonzónak bizonyultak a kockázatok ellenére; most viszont egyfajta utolsó mentőövet jelenthetnek azok számára, akik az adósságok hálójában vergődnek.
A csomag a következő: aki aláírja a szerződést a hadseregbe, azonnal kap mintegy másfél millió forintot az államtól, illetve további kiegészítést a régiójától, ami akár tízmillió forint is lehet. Katonaként pedig havi 800 ezer forintot kereshet, vagyis sokak számára egy év alatt annyit, mint otthon tíz év munkával. Feltéve, ha túléli.
Amennyiben valaki megsebesül, akár 11 millió forint (3 millió rubel) kártérítést is kaphat a sérülés mértékétől függően. Tragikus esetben, ha az illető életét veszti, a családja még jelentősebb állami juttatásokban részesül. A gyermekei számára zökkenőmentesen biztosítják a felvételt a legelismertebb orosz egyetemekre. Ha pedig valaha visszatér az országba, Putyin ígéretei szerint lehetősége nyílhat arra, hogy részt vegyen "az új orosz elit" alakításában, és aktív szerepet vállaljon a helyi vagy országos politikai életben – természetesen a kormánypárt, az Egységes Oroszország támogatásával.
A köztudatban él az a nézet, hogy Oroszország hosszú ideig képes fenntartani a háborús erőfeszítéseit az emberi erőforrások szempontjából, mivel elegendő tartalékkal rendelkezik. Moszkva pedig a mozgósítás újbóli kihirdetése helyett inkább arra támaszkodik, hogy nap mint nap számos önkéntes jelentkezik a hadseregbe.
Ez az állítás részben ellentmond annak a ténynek, hogy az orosz hatóságok rendszeresen egyre csábítóbb ajánlatokkal próbálják toborozni az önkénteseket a hadseregbe. Az elítéltek esetében például a büntetések eltörlését ígérik, míg a lakosság többi tagja számára folyamatosan javuló szociális és pénzügyi juttatásokat kínálnak. Nyáron az orosz parlament szavazott arról, hogy azok, akik a hivatalos álláspont szerint "különleges katonai műveletben" (azaz az Ukrajna ellen folytatott háborúban) kitüntetést nyernek, mentesülnek a rezsitartozásaik alól. Ezen kívül sok helyen emléktáblát is kapnak, amelyet a lakóhelyük vagy iskolájuk falán helyeznek el.
Természetesen mindig lehetőség van arra, hogy újra elővegyük a mozgósítási kártyát, de legutóbb, 2022 szeptemberében, ennek következményeként több mint egymillió ember hagyta el Oroszországot csupán néhány hét leforgása alatt. Ekkor Putyin népszerűségi mutatói is drámai mélypontra süllyedtek. A Kremlben most kockázatosnak tartják egy újabb mozgósítás bevezetését, ezért mindent megtesznek, hogy a szükséges katonai személyzetet alternatív módszerekkel biztosítsák.
2024. augusztus 1-jétől jelentős mértékben, több mint a kétszeresére emelkedett a belépők számára járó egyszeri kifizetés. A korábbi 195 ezer rubel (körülbelül 740 ezer forint) helyett most már 400 ezer rubelt, azaz több mint másfél millió forintot kapnak. Ezen felül az orosz régiók további juttatásokat is biztosítanak, amelyek mértéke akár 3 millió rubel (10 millió forint) is lehet. Az elmúlt hónapok során ezek a regionális kiegészítések jelentős növekedésen mentek keresztül, és bizonyos területeken az egyszeri ösztönzők összege néhány hónap alatt a háromszorosára nőtt.
Az is jó indikátora a toborzási nehézségeknek, hogy Oroszország Észak-Koreától kért katonai segítséget. Jelenleg becslések szerint 10-12 ezer észak-koreai katona harcol az oroszok oldalán a kurszki területeken, hogy visszaszerezzék az augusztus óta ukrán kézben lévő területeket.
Az orosz hatóságok nyilatkozata szerint 2024 nyaráig 302 ezer mobilizált és 730 ezer önkéntes csatlakozott a hadsereghez. Ugyanakkor érdemes kétségeket támasztani ezekkel a számokkal szemben. A Vazsnyije Isztorii és a Conflict Intelligence Team (CIT) alaposan elemezte az orosz költségvetés 2024 nyaráig közzétett adatainak katonai kiadásokra vonatkozó részét, különös figyelmet fordítva az első alkalommal kifizetett juttatásokra, amelyeket a szerződés aláírását követően kapnak a katonák. Az elemzések alapján körülbelül 426 ezer orosz állampolgár részesült ilyen forrásokban. Fontos megjegyezni, hogy ebbe a számba nem tartoznak bele a büntetésüket töltő elítéltek, akik egy külön kategóriát képeznek, és nem élvezik ugyanazokat a juttatásokat, mint a normál állampolgárok. Viszont a hadsereghez csatlakozó elítéltek létszáma néhány tízezer fő körüli lehet.
Mivel az orosz régiók központilag kapnak tervszámokat, hogy mennyi katonát kell biztosítaniuk a "különleges katonai művelet" számára, így nagy a verseny az önkéntesekért. Ezért a régiók folyamatosan emelik a kifizetéseket az adott régióban csatlakozók számára. Ebből fakad a rendszer egy másik érdekessége: sokan ezért szándékosan abba régióba mennek aláírni a szerződésüket, amely a legtöbb pénzt ígéri.
Azok az orosz régiók, amelyek vagy Oroszország legszegényebb területei, vagy amelyek az élmezőnyben járnak a katonáknak szánt belépő pénzben, a toborzásban is az élen végeznek.
A szahalini régióban például a 18-50 év közötti férfiak közel 5 százaléka beállt katonának, míg máshol ez az arány 1-1,5 százalékos.
A legmagasabb katonai juttatásokat a határos belgorodi régióban folyósítják, ahol a pénzösszeg elérheti a 2,6 millió rubelt, ami körülbelül 10 millió forintnak felel meg. Ez a szám augusztusban még csupán 1,8 millió rubel volt, ám októberre ismét növeltek rajta. A belgorodi régiót követi Hanti-Manszijszk 2,35 millió rubellel, majd Moszkva és a Jamal-Nenyec régió, ahol 1,9 millió rubelt kínálnak. Szentpéterváron pedig 1,7 millió rubel a katonai szerződésért járó összeg.
A Re:Russia elemzése alapján a háború első két évében az orosz hatóságok legalább 1,1 ezer milliárd rubelt (több mint 11 milliárd dollárt) költöttek a harcban résztvevő orosz katonák juttatásaira. Ezen felül, a sebesülések vagy elhalálozások következtében további 2,6 ezer milliárd rubelt (körülbelül 26 milliárd dollárt) fordíthattak kifizetésekre. A prognózisok szerint 2024-ben ezek a kiadások a várható orosz GDP 1,6%-át fogják kitenni.