Donal több mint egymillió embert kíván áthelyezni a szomszédos országokba.


Donald Trump amerikai elnök javaslata, miszerint nagyjából másfél millió palesztint telepítenének át a Gázai övezetből Jordániába és Egyiptomba, nem aratott osztatlan sikert. Jordániában a lakosság hatvanezredrésze már most is palesztin menekültekből áll, míg Egyiptom szintén közel tízmilliós menekültpopulációval él együtt. Ezek a tényezők csupán néhány okot jelentenek, amiért az amerikai elnök elképzelése elutasításra került. Ha Trump valóban komolyan gondolja ezt a tervet, az a térség stabilitásának megrendüléséhez vezethet. N. Rózsa Erzsébet, a Közel-Kelet szakértője, osztotta meg velünk gondolatait a témáról.

Donald Trump elnöki beiktatása napján a CNN tudósítása szerint kifejtette, hogy a Gázai övezetet a háború következményei teljesen lerombolták, így most már ideális lehetőséget kínál a tengerparti üdülőhelyek fejlesztésére. Hangsúlyozta, hogy Izrael számára elérkezett az idő, hogy 2005 után ismét birtokba vegye ezt a területet.

Az amerikai elnök hatalmas bontási helyszínhez hasonlította a Gázai övezetet. Miután egy riporter arról kérdezte, segítene-e az újjáépítésben, Trump úgy válaszolt: "Lehet, hogy igen. Tudja, Gáza érdekes. Fenomenális helyen van, a tengerparton. A legjobb időjárás, minden jó. Egészen csodálatos dolgokat lehetne vele csinálni." Hogy hogyan látja a jövőbeni kormányzást Gázában, arra azt mondta,

Biztosan nem tartózkodhatnak ott azok az egyének, akik valaha jelen voltak. A legtöbbjük ugyanis már nincs közöttünk.

Mindezek után az Egyesült Államok elnöke a múlt hét végén már arról beszélt, hogy a Gázai övezet területéről több mint egymillió embert kellene kitelepíteni.

Trump "bontási területről" szóló hasonlata nem csupán üres frázis, hiszen a legfrissebb becslések alapján a Gázai övezet épített környezete az elmúlt több mint egy év során 60-80 százalékban megsemmisült az izraeli hadsereg tevékenysége nyomán. Ennek következtében a lakosság kilencven százaléka kénytelen volt rögtönzött menekültotthonokba húzódni.

Trump elképzelése szerint a nagyrészt földig rombolt területen élő, nagyjából kétmilliós népesség több mint felét kellene most befogadnia két szomszédos országnak, Jordániának és Egyiptomnak. A javaslatot mindkét ország visszautasította, ám az izraeli kormányhoz közel álló, szélsőjobboldali cionista politikusok támogatásukat fejezték ki.

Related posts