Vagy a kormány csak ügyesen manipulál, vagy saját magát lővi lábon az alkotmányosított készpénzhasználat bevezetésével.


A kormány lépései ellentmondanak eddigi irányelveiknek, amikor a készpénzhasználat alapjogként való elismerését tervezik. Felmerül a kérdés, hogy csupán egy szimbolikus, a választói támogatás növelésére irányuló intézkedésről van szó, vagy ténylegesen hátráltatják a gazdaság kifehérítésére irányuló törekvéseiket.

A magyar kormány már számos alkalommal változtatott irányvonalán, amikor a hatalmi érdekek úgy kívánták. Orbán Viktor kormányfő jelenlegi gazdaságpolitikája mögött álló Nagy Márton, aki 2018-ban a jegybank alelnökeként tevékenykedett, kifejezetten ellenállt annak az ötletnek, hogy a lakosság 5700 milliárd forintnyi készpénzt tartson magánál. Ő úgy látta, hogy ennek a hatalmas összegnek legalább a felét állampapírokba kellene fektetni.

A költségvetés finanszírozásán túl nyilván szem előtt tartotta azt a nemzetgazdasági szinten is őrült nagy költséget, amit a készpénz előállítása, szállítása, őrzése, pótlása okoz. Csakhogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint ma az embereknél forintban és devizában mintegy hétezer milliárd forintnyi készpénz lapul, miközben az elmúlt években előszeretettel vásároltak állampapírokat is (utóbbiakból közel 13 ezer milliárdot tartanak).

Miközben Európában egyértelmű tendencia figyelhető meg a fizetési forgalom elektronikus platformokra és készpénz-helyettesítő megoldásokra való áttevődésében, Magyarországon új fejlemények látnak napvilágot. A legújabb alaptörvény-módosítás, amelyet a Mi Hazánk ellenzéki párt kezdeményezett, arra hívja fel a figyelmet, hogy minden állampolgárnak jogában áll készpénzes tranzakciókat lebonyolítani. E jog bizonyos értelemben ugyanolyan alapvetőnek számít, mint a tulajdonhoz és az örökléshez fűződő jogok.

Hogy ez mit jelent majd praktikusan, a mindennapi életünkben, arról egyelőre a HVG által megkérdezett szakértők is inkább csak újabb kérdéseket és aggályokat vetnek fel. Abban viszont egyetértenek, hogy ha az új alapvető jognak nemcsak szimbolikus jelentősége lesz - vagyis nem csak annyi, hogy ott díszeleg a gránitszilárdságú alaptörvényben, és ettől még nem változik különösebben semmi -, akkor

a magyar gazdaság ismét elmozdulhat a szürke és fekete zóna irányába.

A készpénz különösen népszerű választás a titkolózó szándékkal rendelkező egyének körében, akik igyekeznek elkerülni a hatóságok figyelmét, vagy a pénzügyi kötelezettségeiket kikerülni, esetleg illegális tevékenységekből származó bevételeiket tisztára mosni.

Related posts