A vaspótlás és vasbevitel témája kulcsfontosságú a megfelelő egészség megőrzésében. De kinek és mikor van szüksége extra vasra? Milyen mértékű bevitel ajánlott, és mi a különbség a vaspótlás és a normál vasbevitel között? Elsősorban a vashiányos állapoto


A vas elengedhetetlen ásványi anyag a szervezet megfelelő működéséhez, azonban előfordulhat, hogy a táplálkozásunkból származó mennyiség nem elegendő. Ilyen esetben fontos, hogy megfontolt lépéseket tegyünk a vas szintünk optimalizálására. Mit tehetünk ilyenkor?

A vas elengedhetetlen ásványi anyag az emberi szervezet számára, amelynek elegendő mennyisége általában egy kiegyensúlyozott étrend mellett biztosított. Azonban a szükséges vas mennyisége változik az életkor, a nem és az egyéni egészségi állapot függvényében. Vashiány esetén különféle kellemetlen tünetek léphetnek fel, például fáradtság, koncentrációs problémák vagy akár hajhullás is. Továbbá, a vashiány súlyosabb egészségügyi problémákra is utalhat. Különösen menstruáló és várandós nők számára kiemelten fontos a megfelelő vasbevitel, de mi is a különbség a vaspótlás és a napi szükséglet fedezése között?

Ez a táplálékkal bevitt vas mennyiségét jelenti az egészségünk megőrzése érdekében. Egészséges felnőtt egyénnek napi 14 milligrammnyi vasat ajánlott bevinni, ami a vas napi ajánlott beviteli referenciaértéke (NRV). Ezzel csak a naponta természetes úton veszített 1-2 mg vasat lehet visszapótolni. Értéke függ nemtől, kortól, életviteltől, élethelyzettől is - például terheseknek, gyermekeknek több, férfiaknak kevesebb az ajánlott NRV. A táplálékvas növényi és állati eredetű lehet, fontos különbségekkel. A jobban hasznosuló, úgynevezett hemvas a vörös és baromfihúsban, belsőségekben, illetve a tenger gyümölcseiben van jelen, míg a nemhemvas jellemzően növényi forrásokban, így hüvelyesekben, diófélékben, étcsokoládéban és a spenótban található meg (ezekről korábbi cikkünkben bővebben is írunk).

A vaspótlás szükségessége a vashiány és a vashiányos vérszegénység (anémia) megelőzésére és kezelésére irányul. Ilyen esetekben a szervezet vasraktárai már csökkentek, ezért a megfelelő szintre való visszatöltéshez a napi szükséglet jelentősen meghaladhatja a normál referenciaértékeket (NRV). Ekkor a táplálékból származó vasbevitel önmagában nem elegendő, így folyamatosan, hónapokig tartó kiegészítés válik szükségessé. A vaspótlás mértéke a vashiány súlyosságától függően változik, és napi 45-300 mg között mozoghat.

Amíg az egészséges serdülők és menstruáló nők NRV-je 15-18 mg, várandósoknál már a vérszegénység megelőzésére is 30-60 milligramm vas pótlását javasolja a WHO. Ugyanakkor egy élsportolónak, egy gyermeknek vagy egy felnőtt férfinak is eltérő a vasszükséglete. Kifejezett vashiány kezelésére pedig napi akár 100-300 mg vasra is szükség lehet hónapokon át, orvosi felügyelet, kontroll mellett. A vaspótlást azért érdemes orvosi felügyelet mellett végezni, hogy beállítsák a számunkra megfelelő mennyiséget, ugyanis minden szervezet eltérő értékeket mutat, és a vaspótlást túlzásba is lehet vinni. Szélsőséges esetben, rendkívül nagy mennyiségű vas (tehát több száz vagy több ezer milligramm) bevitelének súlyos következményei lehetnek.

Related posts