Öveket becsatolni! Orbán Viktor bejelentette, mi vár ránk a közeljövőben.


Orbán Viktor miniszterelnök szombaton számos új intézkedést jelentett be, amelyek jelentős hatással lesznek a magyar gazdaságra. Az adózás terén négy fontos változást terveznek, emellett pedig bejelentette, hogy Palkovics László visszatér a politikai színtérre. A kormányfő világosan kifejtette, hogy a magyar fogyasztókra nehezedő élelmiszer-infláció elfogadhatatlan, és ennek orvoslásaként a nyugdíjasok számára áfa-visszatérítést vezetnek be. Cikkünkben részletesen elemezzük Orbán Viktor döntéseit, valamint összegyűjtöttük a tíz legfontosabb idézetet a kormányfőtől, amelyek a gazdasági intézkedésekkel kapcsolatosak.

"A két- és háromgyermekes édesanyák számára bevezetjük a jövedelemadó mentességet, amely életük végéig érvényes lesz. A háromgyermekes családok esetében ez a változás 2025 októberétől lép életbe, míg a kétgyermekesek esetében fokozatosan, 2026 januárjától valósul meg. Ez a lépés világszinten is páratlan, ilyen intézkedés sehol máshol nem található." - E szavakat Orbán Viktor miniszterelnök mondta el a 26. évértékelő beszédében, amelyben a háromnegyed órás előadásának tíz percét szentelte a közeljövő legfontosabb gazdasági intézkedéseinek ismertetésére.

Elsődlegesen érdemes hangsúlyozni, hogy a gazdaság jelenleg rendkívül kihívásokkal teli időszakot él meg. A lakhatási válság, amely részben a kormány intézkedéseinek következménye, továbbra is súlyosan érinti a lakosságot, hiszen évek óta a keresleti oldal ösztönzésére helyezték a hangsúlyt. Az infláció által kiváltott hullámok újra erőre kaptak, ami aggasztó jelenség. A kiskereskedelmi forgalom, amely a lakossági fogyasztásra vonatkozóan fontos mutató, éves szinten növekedett, de a legutóbbi havi adatok szerint ismét csökkenés figyelhető meg.

A német ipari termelés terén sem érkeztek kedvező hírek. A gazdaság stagnálása már komoly aggályokat vet fel, és a legnagyobb gondok a járműgyártás és az akkumulátoripar szektorában mutatkoznak meg. A helyzet súlyosságát remekül illusztrálja az Index gazdasági szerkesztője által készített táblázat, amely egyetlen pillantásra rávilágít a problémák mélységére:

A forrást a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) biztosítja.

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a kormány 2024-re ezt ígérte: "míg 2023 az infláció letörésének az éve volt, a 2024-es év a gazdasági növekedés újraindításának az éve lesz." Aztán megérkezett a valóság, tavaly a gazdaság teljesítménye pusztán 0,6 százalékkal haladta meg az előző évit. Ebből az alapállásból érkeztek szombaton Orbán Viktor bejelentései.

A miniszterelnök a magyar gazdaság helyzetét a globális kontextusba helyezte, hangsúlyozva a nemzetközi kapcsolatok fontosságát. Azonnal rávilágított az Egyesült Államok és Kína között felerősödő vámháborús feszültségekre. Orbán Viktor úgy véli, hogy "ez a nagyfiúk játszótere", de figyelmeztetett, hogy figyelni kell arra, hova csapnak le a villámok. Szerinte nem minden európai ország tudja elkerülni a következményeket, de Magyarország számára optimistán tekint a jövőbe. Kiemelte, hogy a munkaalapú gazdaság elengedhetetlen a túléléshez, ezért a gyártóipar jelentősége kiemelkedő. Bejelentette a 100 Új Gyár Programot, amely a gazdasági növekedést hivatott elősegíteni.

Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója az Indexnek ezt úgy összegezte, hogy a 100 Új Gyár Program azért lehet aktuális, mert a vámháború miatt a világgazdaság új szakaszba léphet. A vámokat kivédendő a multinacionális vállalatok közelebb szeretnének kerülni a fogyasztókhoz, és egy EU-n kívüli cég mindenképpen a közösségen belüli telephelyet keres.

A régión belül is verseny indul el abban a tekintetben, hogy melyik ország üzleti környezete a csábítóbb. Továbbra is fontos marad Magyarország tőkevonzó képességének megőrzése és a gyárak építése. Az pedig kimondottan örvendetes lenne, ha a gyártás mellett az üzleti és ipari szolgáltatások is felfutnának, ugyanis a legnagyobb versenyképességi potenciál az üzleti szolgáltatások területén lehet

- összegzett Pásztor Szabolcs. Az azonban egyértelmű, hogy a 100 Új Gyár program Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Nagy István agrárminiszter kezébe került, hiszen a kormányfő kifejezetten nekik bízta ezt a feladatot.

Orbán Viktor bejelentései szerint az adópolitikai intézkedések "Európa legnagyobb adócsökkentési programjának" tekinthetők. Már korábban is tudni lehetett, hogy a gyermekek után járó adókedvezmény két lépésben megduplázódik. Egy gyermek esetén 20 ezer, két gyermek után 80 ezer, míg három vagy több gyermek esetén 200 ezer forint levonására van lehetőség a szülők adójából. Ez a változás több mint egymillió családot érint majd, jelentős anyagi könnyítést nyújtva számukra.

a miniszterelnök bejelentette, hogy a két- és háromgyermekes édesanyák számára teljes, életük végéig tartó jövedelemadó-mentességet biztosítanak. A háromgyermekesek esetében ezt egy lépésben, 2025 októberétől léptetik életbe, míg a kétgyermekesek jövedelemadó-mentessége fokozatosan, 2026-tól válik elérhetővé. Emellett bevezetik a gyermekgondozási díj (csed) és a gyermekgondozási segély (gyed) adómentességét is. Később Orbán Viktor további intézkedéseket is bejelentett, amelyek célja a családok támogatása és a gyermekvállalás ösztönzése.

A nyugdíjasok különleges figyelmet érdemelnek, hiszen az élelmiszerárak drasztikus emelkedése a nyugdíjukat sokkal nagyobb mértékben érinti, mint a dolgozók bérét. Ennek érdekében a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek áfáját az év második felében egy meghatározott havi összeg erejéig visszatérítjük a nyugdíjasok számára. Ezzel szeretnénk enyhíteni a megélhetési költségeket és támogatni őket a mindennapokban.

Utóbbival kapcsolatban a miniszterelnök részleteket még nem árult el. Pásztor Szabolcs számítása szerint a bejelentett vállalások egészen nagyok és látványosak. Orbán Viktor szerint is tetemes az intézkedések költségvetési vonzata. Éves szinten több százmilliárd forintra rúghat, ugyanakkor a kormányzat adót enged el az egyik oldalon, viszont a fogyasztás miatt az adóbevételek hamar visszatérnek a költségvetésbe.

Érdemes azonban visszatérni a nyugdíjasokat érintő áfa-visszatérítésekhez. Az ellenzék évek óta követeli a kormánytól - az európai szinten egyébként kimagasló - általános forgalmi adó csökkentését. De ezt közel sem olyan egyszerű kivitelezni. Egy esetleges áfacsökkentést feltehetően lenyelnének a kereskedők. Mert az árakat a keresleti és a kínálati ár találkozása határozza meg.

Ha egy terméket szombaton bruttó 120 forintért értékesítettek, amelynek 20 forint az áfatartalma, akkor a vasárnapi adócsökkentés, amely 10 forinttal mérséklődne, nem feltétlenül befolyásolja a kereskedők árképzését. A kereslet és a kínálat már kialakult a 120 forintos áron, így a kereskedőknek nem lenne indokuk csökkenteni az árat. Bár a kereskedelmi verseny miatt előfordulhatnak átmeneti árzuhanások, ezek valószínűleg nem tartósak, és az árak idővel visszaállnak az eredeti szintre. Ezért is fogalmazta meg Orbán Viktor azt a véleményt, hogy "az áfacsökkentés leginkább a kereskedelmi láncok profitját növelné, ezért nem ezt választjuk." Ezzel szemben az áfa-visszatérítés biztos módja annak, hogy a támogatás valóban a rászorulókhoz kerüljön, így ezt a megoldást fogják bevezetni.

Pásztor Szabolcs szerint abban az esetben, ha célzottan szeretnének áfát csökkenteni, akkor további adminisztratív beavatkozásra van szükség. Tehát ahhoz, hogy egy bizonyos fogyasztói kör visszakapja az áfát, egzakt szabályozásra van szükség. A leginkább látható formája az áfa visszatérítésének az, amikor a külföldi turisták a nemzetközi repülőtereken visszakapják a vásárlásuk áfatartamának értékét.

Valószínű, hogy egy ilyen típusú szabályozás kerülhet bevezetésre: a vásárlásról szóló nyugta bemutatása ellenében a résztvevők egy bizonyos összegig visszaigényelhetik az áfát. Ez a megoldás nemcsak hogy pénzügyi könnyítést nyújt a fogyasztóknak, hanem hozzájárulhat a zöldségek és gyümölcsök fogyasztásának növeléséhez is, különösen a kisebb jövedelmű háztartások esetében.

2022. november 9-én lemondott Palkovics László akkori technológiai és ipari miniszter. Orbán Viktor szerint viszont a volt tárcavezetőt ideje ismét munkába állítani. A kormányfő nem részletezte, milyen pozíciót kap Palkovics László, azt sem tudni, hogy újra miniszter lesz-e.

Azonban a jövőben az ipari és üzleti szolgáltatások versenyképességének emelése mindenképpen napirenden lévő feladat. Pásztor Szabolcs szerint az egyetemek és a kutatóközpontok összekapcsolása a versenyszférával, valamint a kutatás és piaci alapú fejlesztést még magasabb szinten el kell érni, hogy a gyártáson kívül az itt lévő multinacionális vállalatok fejlesszenek, kutassanak és hozzanak létre innovációkat. Feltehetően ehhez hasonló feladat vár Palkovics Lászlóra.

Végezetül érdemes arra is kitérni, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a napokban többször is belengette az árstopokat. Majd a gazdasági tárca azt is bejelentette, hogy a megfizethető élelmiszerárak biztosítása érdekében száz termékkörre bővülhet az online árfigyelő.

Januárban a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett adatok alapján a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal emelkedtek az előző évhez képest. Az élelmiszerek ára 6%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva, és decemberhez képest is 1,9%-os drágulás tapasztalható. Ezért nem meglepő, hogy a kormány egyértelműen jelezte a piac irányába: kész a beavatkozásra.

A miniszterelnök kijelentette: "Felszólítottam Nagy Márton miniszter urat, hogy keressen megegyezést a kereskedelmi láncokkal az árak emelkedésének megfékezése érdekében. Elsősorban a párbeszéd útját választanánk. Ha azonban ez nem hoz eredményt, kénytelenek leszünk hatósági árakat bevezetni. Tudjuk, hogy az árszabályozás nem népszerű, de most nincs más lehetőségünk. Amennyiben nem születik megállapodás, a hatósági árak lépnek életbe. Sőt, ha ez sem bizonyul elegendőnek, a kereskedelmi nyereség mértékét is korlátozni fogjuk."

Pásztor Szabolcs véleménye szerint a vállalatok üzletpolitikája és árazási stratégiája jellemzően nem nyilvános információ. Ennek következtében az árazás és a profitráta körüli kérdések mélyebb elemzése nehézkes. Az utóbbi időszakban a FAO globális élelmiszerár-indexe emelkedést jelez, és a forint is viszonylag erősnek számít. Ezek a tényezők hozzájárultak ahhoz, hogy januárban az infláció növekedést mutatott – foglalta össze Pásztor Szabolcs.

Orbán Viktor a 26. évértékelő beszédében, ahogy már részletesen kifejtettük, számos gazdasági intézkedést ismertetett. A 2026-os választások közeledtével egyértelmű, hogy a kormánynak jelentős lépéseket kell tennie a gazdasági helyzet javítása érdekében. Ebben a kontextusban a növekedés mértékénél sokkal hangsúlyosabb szerepet kap a lakosság gazdasági hangulata és érzése.

A világjárvány után az Egyesült Államokban a demokraták által irányított gazdasági helyreállítás megkezdődött, ám a választási eredmények nem igazolták ezt a folyamatot. Egyértelmű, hogy világszerte a lakosság kedvező gazdasági érzeteihez vezető út hosszú és rögös. A kormány számára most, a választások közeledtével, sokkal fontosabb a valós gazdasági érzés megerősítése, mint a statisztikai adatokban megjelenő növekedési mutatók. Ezzel összhangban Orbán Viktor bejelentései inkább a lakosság gazdasági kedvéről szóltak, mintsem a bruttó hazai termék növekedéséről.

Orbán Viktor miniszterelnök 26. évértékelő beszédének politikai aspektusait részletesen elemezzük az alábbi linken. Az összefoglaló írásunkat itt érhetik el, és az ellenzéki reakciókra is kitértünk. Az eseményről pedig folyamatosan frissítjük tudósításainkat, így percről percre nyomon követhetik a fejleményeket.

Related posts