A tiszaföldvári fenyőmágus faiskolája világszerte elismert, olyan különleges hely, ahol a természet varázsa és a mesterségbeli tudás találkozik. Itt, a gyönyörű magyar tájon, a fák nem csupán növények, hanem élő műalkotások, melyek minden látogatót lenyűg


Egy tiszaföldvári faiskolában szaporítják a világ 190 természetben előforduló fenyőfaját.

Egy apró, de különleges magyar faiskola működik, melyet a fenyőgyűjtők Kaliforniától Japánig ismernek. Itt olyan fák születnek, amelyek a legszebb kertek díszei lesznek, olyan fajok, amelyeket sokan még csak képen sem láttak. A Conifers Garden alapítója, akit most fenyőmágusnak nevezhetünk, nem nyert startup díjat, nem költött reklámra, és pályázati támogatásokat sem kapott, mégis felkerült a világ térképére. Nem csupán értékesít, hanem megőrzi, védi és inspirálja a természet iránti szeretetet is.

A világ tűlevelű fái közül 615 fajt különböztetünk meg, és ezeknek sajnos 34 százaléka, azaz 211 faj, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján veszélyeztetettként szerepel. Számos fenyőfaj olyan ritka, hogy természetes élőhelyei rendkívül veszélyeztetettek, ezért fennmaradásuk kulcsfontosságúan függ a botanikai szakemberek, a botanikus kertek és a gyűjtők elkötelezett munkájától.

A természetvédelem terén kiemelkedő szereplő, T. Kovács Tibor, nem csupán Magyarország határain belül, hanem a nemzetközi színtéren is elismert szakember. Gyermekkora óta szenvedélyes érdeklődése a földrajz és a dendrológia iránt szoros kapcsolatba hozta őt a fenyőfákkal. Tibor úgy véli, hogy a tűlevelű fák nem csupán a táj szépségét gazdagítják, hanem különleges élőhelyeik révén számos izgalmas titkot rejtenek. Az ő kutatásai során felfedezte, hogy a fenyők földrajzi elterjedése és fejlődése közötti összefüggések mélyebb megértése révén sok értékes információhoz juthatunk, amely hozzásegít bennünket a környezetünk védelméhez és megóvásához.

Fedezd fel képgalériánkban a tűlevelű fák varázslatos világát, ahol különböző fajták mutatkoznak be!

Az őstermelő és agrármérnök 2011-ben alapította meg a Conifers Garden nevű faiskoláját, ahol jelenleg 190 különböző fenyőfajt szaporít. Az idei évben pedig 20 új fajjal gazdagítja a kínálatát. Elmondása szerint Magyarországon a tűlevelűek iránti kereslet nem olyan erős, mint más, fejlettebb kertkultúrával rendelkező országokban, így vevői többsége külföldről érkezik.

Autodidakta módon tanultam ki a marketinget, a keresőoptimalizálást, az online kereskedelmet, hogy Európában és a tengerentúlon is rám találjanak a fenyőfajok kedvelői. Globálisan is egyedülálló a munkám, specialitásom a természetben előforduló ritka alapfajok, melyekre egyre nagyobb az igény szerte a világon. Ráadásul környezetbarát megoldást kínálok, hiszen a vásárlóim -- és persze én sem -- az élőhelyeket károsítom a növénygyűjtéssel, hanem a kritikusan veszélyeztetett fajokat is Tiszaföldváron szaporítom, amelyeket kizárólag online értékesítek

- hívta fel a figyelmet a fenyőmágus.

T. Kovács Tibornak az Európai Unió összes országából volt már megrendelése, de szállított már fenyőfákat Norvégiába, Svájcba, Egyesült Királyságba, az Amerikai Egyesült Államokba, Kanadába, Indonéziába, Pakisztánba, Peruba, Brazíliába, Azerbajdzsánba, Kínába, Ausztráliába, Dél-Koreába és Japánba is. Vásárlói között magánszemélyek és gyűjtők, botanikusok, brit nemesek, skandináv városok, több neves európai és tengerentúli arborétum és botanikus kert is szerepel.

Ahogy ő is kifejtette, vállalkozása számára a pénz csupán egy eszköz, ami mögött mélyebb értelmek rejlenek. Botanikai expedíciók támogatását vállalja, és itthon is rendszeresen adományoz növényeket különböző arborétumoknak. Emellett megosztotta, hogy a Google keresője által gyakran megelőzött tudományos weboldal munkáját is pénzügyileg segíti, mivel közös célkitűzésük a biodiverzitás megóvása, valamint a fenyőfajok védelme és népszerűsítése.

Nem tudok annyi fát szaporítani, amennyit el tudnék adni. Néha kevés ágat tudok levágni egy-egy fáról az oltáshoz, ezért sokszor várólista alakul ki a ritkább növényekért. Vannak vásárlóim, akik akár két évet is várnak egy-egy fára. Előfordult a közelmúltban, hogy egy fajra 25-en iratkoztak fel, de egy évben csak négyet tudok szaporítani, ebből is látszik, hogy türelem kell hozzá, mire valaki hozzájuthat az általa kiválasztott, különleges fenyőhöz

- magyarázta.

A Conifers Garden alapítója büszke arra, amit önerőből felépített, és szeretné, ha történetéből más magyar vállalkozók is inspirálódnának és nyitnának a világ felé, hiszen az internetnek köszönhetően bárhonnan lehet nagyot álmodni.

Korábban írtunk arról, hogyan telik egy fenyőfa első 300 napja, szakemberek pedig azt prognosztizálták, hogy néhány évtizeden belül eltűnhet a fenyő a hazai tájakról.

Related posts